Posiedzenie Rady Konsultacyjnej do spraw spisów rolnych, narodowych spisów powszechnych ludności i mieszkań oraz innych badań statystycznych w dniu 5 października 2023 r.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- Przewodniczący Rady Konsultacyjnej – Dominik Rozkrut Prezes GUS,
- Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Klimatu i Środowiska,
- Przedstawiciele Departamentu Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów.
Prezentowane zagadnienia:
Pan Dominik Rozkrut Prezes GUS - Przewodniczący Rady Konsultacyjnej przypomniał zasady i działania statystyki publicznej zmierzające do skutecznego wykorzystania danych z administracyjnych źródeł w analizach statystycznych.
Pani Magdalena Motkowska-Wójcik - Zastępca Dyrektora Departamentu Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów
przestawiła prezentację pt.: „Zwiększenie wykorzystania administracyjnych źródeł danych w badaniach statystycznych” Zaprezentowała informacje na temat działań podejmowanych przez statystykę publiczną w celu efektywnego zwiększania wykorzystania administracyjnych źródeł danych w badaniach statystycznych. Zaprezentowała informacje o bazie wiedzy o rejestrach urzędowych i systemach informacyjnych administracji publicznej - Repozytorium Standardów i Rejestrów. Poinformowała także zgromadzonych o zgłoszeniu bazy wiedzy do konkursu Forum Zarządzania Publicznego „Innowacyjne praktyki w administracji publicznej”.
Pan Ireneusz Budzyński - Zastępca Dyrektora Departamentu Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów
przestawił prezentację pt.: „Informacje nt. nowelizacji PKD”. Podkreślił znaczenie klasyfikacji jako standardów niezbędnych dla uzyskania interoperacyjności administracyjnych źródeł danych, dodając, że Polska Klasyfikacja Działalności oraz jej modyfikacje, są wprowadzane rozporządzeniem Rady Ministrów, za którego przygotowanie odpowiada GUS. Wyjaśnił, że konieczne jest dokonanie przeklasyfikowania działalności podmiotów w rejestrach urzędowych oraz rejestrze statystycznym a także wprowadzenie zmian w przepisach prawnych dotyczących kodów PKD. Okres jednoczesnego stosowania obecnych i nowych kodów może trwać maksymalnie dwa lata. Dodatkowo, poinformował, że proces legislacyjny zostanie zakończony na początku listopada i zaplanowano spotkanie, które ma na celu poinformowanie przedsiębiorców o zmianach w Polskiej Klasyfikacji Działalności.