Posiedzenie Rady Konsultacyjnej do spraw powszechnych spisów rolnych, narodowych spisów powszechnych ludności i mieszkań oraz innych badań statystycznych w dniu 10 lipca 2024 r.
W posiedzeniu uczestniczyli:
- Przewodniczący Rady Konsultacyjnej - dr Dominik Rozkrut, Prezes GUS
- Zastępca Przewodniczącego Rady Konsultacyjnej - Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Zastępca Przewodniczącego Rady Konsultacyjnej - Michał Gramatyka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji
- Przedstawiciele:
- Ministerstwa Finansów
- Ministerstwa Klimatu i Środowiska
- Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
- Ministerstwa Rozwoju i Technologii
- Ministerstwa Zdrowia
- Przedstawiciele statystyki publicznej - Departamentu Programowania, Koordynacji Badań i Rejestrów, Departamentu Innowacji, Gabinetu Prezesa, Urzędu Statystycznego w Szczecinie
Przebieg spotkania:
Pan Dominik Rozkrut, Prezes GUS otwierając spotkanie podkreślił, że statystyka, bazując na pozytywnych doświadczeniach z dotychczasowej współpracy z Radą Konsultacyjną ds. spisów powszechnych, będzie kontynuować współpracę z kluczowymi gestorami źródeł administracyjnych istotnych dla badań statystycznych, w bardziej sformalizowany, regularny i efektywny sposób.
Pan Minister Michał Gramatyka przypomniał, że pozyskane dane należy traktować jako szczególną wartość przy pełnym poszanowaniu ich poufności.
Prezentowane tematy:
Pan Paweł Murawski, Konsultant w Departamencie Innowacji GUS przestawił ogólną ocenę danych pozyskiwanych przez statystykę publiczna z systemów informacyjnych administracji publicznej i rejestrów urzędowych oraz ogólną charakterystykę identyfikowanych nieprawidłowości. W konkluzji wskazano progres w jakości pozyskanych zbiorów identyfikowany podczas przekształcania danych administracyjnych w statystyczne.
"Modernizacja badania Obrót nieruchomościami"
Pani Katarzyna Dmitrowicz-Życka - zastępca Dyrektora US Szczecin i Pani Mariola Jaśków - Kierownik Ośrodka w Urzędzie Statystycznym w Szczecinie przybliżyły uczestnikom podstawowe informacje o badaniu obrotu nieruchomości prowadzonym przez statystykę publiczną oraz niezbędnych do jego realizacji źródłach danych i potrzebach informacyjnych. Przedstawione zostały zmiany planowane do wprowadzenia w badaniu. Przedstawicielki US Szczecin podkreśliły, że statystyka jest zainteresowana pozyskiwaniem danych z dodatkowych źródeł, tj. z Centralnego Rejestru Czynności Majątkowych i z Portalu Danych o Obrocie Mieszkań (Portal DOM). Działania podjęte w celu modernizacji badania „Obrót nieruchomościami” wynikają z ciągłych starań statystyki, aby dostarczać dane najwyższej jakości i prezentować informacje, które w pełni odpowiadają oczekiwaniom użytkowników zarówno w kraju, jak i na potrzeby zobowiązań międzynarodowych.
Pan dr Dominik Rozkrut Prezes GUS i Pani Alicja Koszela, Sekretarz Rady Konsultacyjnej - przekazali członkom Rady informacje nt. prowadzonej w GUS bazy wiedzy, w której gromadzone są informacje o funkcjonujących i wdrażanych rejestrach urzędowych i systemach informacyjnych administracji publicznej – Repozytorium Standardów Informacyjnych (RSI). Zachęcając do korzystania z bazy, p. Alicja Koszela zadeklarowała możliwość przeprowadzenia przez statystykę warsztatów przybliżających funkcjonowanie bazy. Zwróciła się też do obecnych o wsparcie podczas planowanej w najbliższym czasie aktualizacji RSI.
Dyskusja:
Po zakończeniu prezentacji powyżej przestawionych zagadnień odbyła się dyskusja, w której uczestnicy podkreślili, że statystyka publiczna będzie dążyć do aktywnego angażowania gestorów systemów informacyjnych administracji publicznej i rejestrów urzędowych do współpracy, mającej na celu wymianę doświadczeń oraz pozyskiwanie spójnych metodologicznie i wysokiej jakości danych będących podstawą prowadzenia polityk krajowych i unijnych.
Prezes GUS podzielił się doświadczeniami statystyki dotyczącymi przyznawania dostępu do danych jednostkowych nieidentyfikowalnych, np. do celów naukowych i badawczych. Podstawą takiego udostępniania danych jednostkowych nieidentyfikowalnych jest ustawa o statystyce publicznej, której przepisy, podobnie jak regulacje europejskie dotyczące statystyki, zapewniają odpowiednie warunki do wykorzystania przez naukowców informacji niezbędnych do realizowania badań przez środowiska naukowe i akademickie.
Wnioski i ustalenia z posiedzenia Rady:
Przewodniczący Rady Konsultacyjnej - Prezes GUS dr Dominik Rozkrut zwrócił się do przedstawicieli resortów o przekazanie listy koordynatorów do kontaktów na poziomie technicznym w zakresie przekazywanych danych. Zaapelował również o współpracę ze statystyką publiczną oraz o przedstawienie propozycji tematów, którymi mogłaby się zająć Rada. Wskazał najważniejsze cechy owocnej współpracy oraz podkreślił wagę terminowość przekazywania danych przez gestorów.